17 gru Jak złożyć kondolencie, gdy nie można przyjechać na pogrzeb
Kondolencje to wyrażenie słowami żalu i współczucia rodzinie osoby zmarłej. Zwyczajowo kondolencje składa się na zakończenie pogrzebu, na cmentarzu. Ale co z sytuacją, gdy, z różnych powodów, nie pojawimy się na pogrzebie? Jak wtedy mamy wyrazić swój żal po czyjejś śmierci? Jak dodać otuchy najbliższym? Z tego artykułu dowiesz się, jak złożyć kondolencje, gdy nie można przyjechać na pogrzeb.
W JAKIEJ FORMIE SKŁADAĆ KONDOLENCJE?
Gdy nie możemy złożyć kondolencji osobiście dopuszczalną formą wyrażenia żalu są kondolencje wysłane listownie. Kartka kondolencyjna powinna zawierać kilka słów wyrażających nasz autentyczny żal. To, co się w niej znajdzie, zależy głównie od tego, jak blisko byliśmy związani ze zmarłym. Kartka kondolencyjna powinna być podpisana pełnym imieniem i nazwiskiem.
CYTATY KONDOLENCYJNE
Gdy brakuje nam słów do wyrażenia żalu, możemy skorzystać z cytatów kondolencyjnych. Kondolencje mogą być wyrażone słowami z Pisma Świętego albo sentencją kondolencyjną poety lub filozofa. Wybierz cytat do kondolencji najbliższy twojemu sercu i zażyłości, jaka łączyła cię ze zmarłym.
JAK WYSŁAĆ KONDOLENCJE?
Karnet kondolencyjny powinien być wysłany od razu po otrzymaniu informacji o śmierci. Kartkę kondolencyjną nadajemy zwykłym listem bezpośrednio na adres domowy rodziny zmarłego. Nie powinno się wysyłać listów poleconych z potwierdzeniem odbioru, ani kuriera, tak aby nie utrudniać odbioru listu osobie bądź rodzinie pogrążonej w żałobie. List najlepiej nadać priorytetem, aby mieć pewność, że przesyłka zostanie dostarczona najszybciej, jak to możliwe.
CZY MOŻNA SKŁADAĆ KONDOLENCJE PRZEZ TELEFON?
W niektórych kręgach dopuszcza się składanie kondolencji telefonicznie, jednak jest to ryzykowne. Tę formę wiele osób może uznać za mało taktowną i irytującą. Bądźmy również gotowi na to, że osoba po drugiej stronie słuchawki będzie w ciężkim stanie psychicznym, być może nie będzie w stanie rozmawiać, a nawet może wpaść w histeryczny płacz lub złość. Kondolencje przez telefon mogą się więc okazać bardzo niezręczne.
Natomiast w żadnym wypadku kondolencje nie powinny być składane drogą SMSową, przez różnego rodzaju komunikatory internetowe, a także drogą e-mailową.
Sorry, the comment form is closed at this time.